ЧЕТВРТОК, 08 НОЕМВРИ 2018

Жените уметници ја нудат својата работа за да ги поддржат жените во Лондон и жените-мигранти

„Нејзините приказни" се вратија со нова кампања за собирање средства за добротворни организации посветени на жените кои бараат азил и засолниште во Велика Британија.
 
„Мислам дека многу луѓе веруваат дека сексизмот во Велика Британија е безначаен", објаснува Хана Фил, основачот на Нејзините приказни. „Сепак, фактите зборуваат за себе."
 
post cover photo
 
Тоа не е во ред. Секоја година во Обединетото Кралство, повеќе од 2.000 луѓе кои се нарекуваат жртви на трговија со луѓе или преживеани од сексуално/родово насилство, рутински се притворени, при што поголемиот дел од жените бараат безбедност да бидат затворени без соодветна застапеност.
Згора на тоа, 8% од жените сè уште живеат во постојана сиромаштија. 
 
Сепак, Нејзините приказни - со аукција за помош на жените - се надеваат дека ќе го променат тоа. Организацијата води кампања за да им помогне на жените кои не успеале во нашето општество.
 
Сега во својата втора година, Нејзините приказни ги покануваат жените и општо уметниците да донираат дела, кои потоа ќе бидат продадени преку аукција. Сите собрани средства (минатата година достигнаа импресивни 30.000 фунти) ќе одат директно на три избрани добротворни организации од Обединетото Кралство кои обезбедуваат услуги за поддршка на некои од маргинализираните жени во Обединетото Кралство. Тие вклучуваат Акција за мајчинство, кои се посветени на помагање на бремени жени, жени бегалци, кои ги оспоруваат неправдите што ги искусуваат жените кои бараат азил во Велика Британија, кои се фокусираат на борбата против трговијата со луѓе и сексуалната експлоатација.
 
 
Освен тоа, Би-Би-Си во мај објави постоечка родова нерамнотежа во аукциите на уметнички дела - на првите 100 уметници чии дела ги преземаа највисоките износи на аукцијата во 2017 година, само 13 беа жени. Зошто не убиеме две птици со еден камен?
 
Од избраните уметници беа Моника Фернандез-Таранко од Стјуарт Шеjв, други уметници, исто така, вклучуваат Зое Бедо, Рафаела де Асиано и радикалниот феминистички уметник Линдер.
 
Иницијативата има за цел да ги поправи недостатоците во уметничкиот свет, но зошто да се фокусира на поддршка на жените кои бараат азил и засолниште? Зошто оваа година?
 
„Се работи за одговорност и одговорност за она што се случува во нашата земја", објаснува Фил. „Незнаењето предизвикува нетрпеливост, но мислам дека повеќето луѓе се добродушни".
 
„Ако само повеќе од нас знаеа за NHS обвиненијата за бремените жени кои поминуваат години барајќи азил во Велика Британија. Или околностите во центарот за притвор во ЈАРЛСУД, каде што околу 2.000 жени кои бараат безбедност во Велика Британија се затворени. Или фактот дека преживеаните од трговијата со секс имаат само 45 дена во засолниште за закрепнување, откако нивните приказни се веруваат.
 
© ladybook.mk Сите права се задржани. 

Текстот не смее да се емитува или печати, без писмено одобрување од ladybook.mk. 

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com