ПОНЕДЕЛНИК, 12 НОЕМВРИ 2018

Интересни факти кои треба да ги знаете за дијамантите

Низ годините, дијамантите останаа најекслузивните скапоцени камења на сите времиња. Но, што е тоа што дијамантите ги прави толку посебни? Еден дијамант не само што има моќ да го освои срцето на дамата, туку е и неверојатен поради фактот дека постои уште пред времето на диносаурусите.

post cover photo

Денеска, дијамантите се познати како симбол на љубовта, со што се одличен подарок за родендени, годишнини, веридби и слични посебни пригоди. Велат, дијамантите се најдобрите пријатели на дамите, а мора да признаете дека постојано пленат со својата убавина и блескавост. Позната ви е уникатноста на овие скапоцени камења, но навистина ќе ви бидат интересни и овие факти, кои сигурно досега не сте ги знаеле за дијамантите. 

Дијамантот е најтврд метал на Земјата. Речиси е неуништив и невозможно е да се здроби или скрши.

Дијамантите се појавиле пред три милијарди години под Земјината површина. 

Само 20% се користат за правење накит, останатите 80% се користат во индустријата.

Дијамантот може да се оштети или уништи само на температура од 700 степени Целзиусови

Дијамантот првпат бил користен за острење на секири.

Зборот „дијамант“ потекнува од грчкиот збор „адамас“ што значи непобедлив.

*Прстен од бело злато надополнет со украински топаз и дијаманти.

Morion

Првиот дијамантски веренички прстен го добила Марија од Бургундија во 1477 од својот вереник Максимилијан од Австрија, кој ѝ подарил златен прстен со буквата М направена со дијаманти.

Земјите кои се главен извор на дијаманти се менуваат низ годините. Индија бил светскиот оригинален извор на дијаманти, почнувајќи од 1400-тите кога индијскиот дијамант започнал да се продава во Венеција и во други европски трговски центри. Потоа, по 1700-тите Бразил станува главен извор, сѐ до доцните 1800-ти кога бил откриен извор во Јужна Африка. Денеска, рудници со дијаманти има на повеќе делови од светот. 

Најголемиот дијамант на светот е наречен Кулинан и тежел неверојатни 3106 карати. Откриен бил во 1905 година во Јужна Африка и бил подарен на кралот Едвард. Дијамантот Кулинан потоа бил поделен на девет големи дијаманти и 100 помали, а три од најголемите се изложени во Лондонската кула како дел од кралскиот накит.

 

© ladybook.mk Сите права се задржани. 

Текстот не смее да се емитува или печати, без писмено одобрување од ladybook.mk. 

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com