ВТОРНИК, 04 ДЕКЕМВРИ 2018

3 идеални зимски коктели

Зимата колку што може да не натера да не ги соблечеме дебелите чорапи и да се мрднеме од кауч, толку може да биде и заводлива ако и дозволиме, со долги топли капути и вкусни коктели, се што ви треба е да си го одберете омиленото место за уживање со друштвото.

post cover photo

Погледнете ги нашите избори на вкусни коктели за оваа зима. 

 

Toby's Toddy
 
Малку поинаква верзија на класичниот Toddy коктел, со употреба на еднаква количина на рум и коњак кој му дава повеќе деликатност. Добивате превкусен пијалак без потоа да ви зададе главоболки.
 
 
 
Состојки 
 
 • 30мл коњак
 • 30мл рум
 • 30мл лимонов сок
 • 30мл сируп од шеќер
 • 5 капки Ангустура битери
 
Подготовка
 
Додадете ги состојките во чаша со 30мл топла вода и измешајте убаво. 
 
 
 
New York Sour
 
Овој коктел е само малку поразличен од класичната верзија на коктелот whiskey sour, со додаток на црвено вино на крај за поинтензивен вкус. 
 
 
Состојки
 
 • 60мл бурбон
 • 20мл лимонов сок
 • 20мл сируп од шеќер
 • 10мл црвено вино
 
Подготовка 
 
Во шејкер матете ги бурбонот, шеќерот и лимоновиот сок, со цедалка претурете го во ниска чаша. Внимателно додадете го виното одозгора со помош на барска лажица. 
 
 
 
Boulevardier
 
Класичната верзија на негрони е малку изменета со додавање на бурбон наместо џин, кој го прави коктелот зимски и поинтензивен на вкус. 
 
 
Состојки
 
 • 50мл бурбон
 • 20мл Campari
 • 20мл сладок вермут
 
Подготовка
 
Мешајте ги состојките во чаша со мраз пред да си прецедите во коктел чаша по избор. 
 
 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com