ЧЕТВРТОК, 09 ЈАНУАРИ 2020

5 песни кои ќе ви ja подигнат самодовербата

Не им верувате на self help книгите, а сепак ви треба нешто што ќе ве поттикне да се чувствувате добро во врска со себеси? Одговорот може да го најдете во музиката. 

post cover photo

Сигурно знаете колку е забавно додека се подготвувате за излегување, дома со другарките, пробувате различни алишта и се шминкате. А во позадина гласно се пуштени вашите омилени песни. Врвно задоволство, нели? Научниците сметаат дека постои директна поврзаност помеѓу музиката и нашето расположение. Класичните звуци можат да нè опуштат и да ни помогнат да се фокусираме, додека пак музиката со брз ритам е тука за да ни ја подигне енергијата и да нè направи среќни. Но, музиката исто така може и да ни помогне да си ја вратиме самодовербата. Следниот пат кога ќе имате лош ден, пуштете си некоја од овие песни.

Katy Perry - Firework

Oваа песна може да ви стане химна во лошите денови. Кралицата на доброто расположение со своите инспиративни зборови и ведар ритам, ќе ве допре и мотивира да го победите тоа што ве натерало да се чувствувате лошо.

...Do you ever feel already buried deep six feet under?

Screams but no one seems to hear a thing

Do you know that there's still a chance for you

'Cause there's a spark in you?

You just gotta ignite the light and let it shine

Just own the night like the 4th of July...

 

David Guetta - Titanium

Еден од оние денови кога сите некако се против вас? Знаеме дека тоа не е така секогаш, но некако не можете да соберете енергија и да му покажете среден прст на светот. Тогаш пуштете си ја Titanium од David Guetta  и да си запее:

I'm bulletproof, nothing to lose, fire away, fire away

Ricochet, you take your aim, fire away, fire away

You shoot me down but I won't fall I am titanium

 

Destiny’s Child - Survivor

Стара ама добра песна што ќе ве дигне на нозе откако ќе се скарате со дечкото. Пуштете си ја и повторувајте:

Now that you're out of my life, I'm so much better

You thought that I'd be weak without you, But I'm stronger

You thought that I'd be broke without you, But I'm richer

You thought that I'd be sad without you, I laugh harder

You thought I wouldn't grow without you, Now I'm wiser

Though that I'd be helpless without you, But I'm smarter

You thought that I'd be stressed without you, But I'm chillin'

You thought I wouldn't sell without you, Sold 9 million

I'm a survivor, I'm not gon give up I'm not gon stop, I'm gon work harder

I'm a survivor, I'm gonna make it I will survive, Keep on survivin' 

 

Ne-Yo - Miss Independent

Секој пат кога ќе мислите дека некој не ја цени доволно вашата независност како жена, пуштете си ја оваа песна. Кому му е гајле што мислат другите, важно е што мислите сами за себе.

Ooh, there’s something about

kinda woman that can do for herself.

I look at her and it makes me proud

 

Christina Aguilera - Beautiful 

Има ли потреба да се објаснува зошто текстот на оваа песна сите девојки треба да го знаат на памет?

“You are beautiful, no matter what they say.

Words can’t bring you down, oh no.

You are beautiful in every single way.”  

Кул, нели?

 

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com