ЧЕТВРТОК, 14 ЈУНИ 2018

Која принцеза од Дизни сте според хороскопскиот знак?

Без разлика дали си признавате или не, сигурно во некој момент од своето детство сте се споредувале со некоја/некои од Дизни принцезите. Но, дали сте се запрашале која анимирана дама има најголеми сличности со вашиот хороскопски знак?

Овен - Јасмин

Јасмин е пријателски настроена и комуникативна личност која секогаш се залага за своите верувања. Се сеќавате ли кога Јасмин одлета во својот замок за да му докаже на својот татко дека веќе е зрела личност, која е способна да носи свои одлуки? Но, овните се исто така наивни, тоа е и причината заради која Аладин успеа да ја излаже дека е принц.

Бик - Пепелашка

Биковите се внимателни и трпеливи личности - исто како Пепелашка. Пепелашка е емотивно силна, која е една од главните особини на бикот.

Близнаци - Ариел

Близнаците се немирни, умни и љубопитни. Затоа најмногу потсетуваат на Ариел која е возбудлива и има авантуристички дух.

Рак - Тијана

Исто како раковите, Тијана е интуитивна личност и исклучително работлива. Таа е фокусирана и има голема контрола над себе.

Лав - Мерида

Лавовите обожаваат да бидат во центарот на вниманието, секогаш го кажуваат тоа што го мислат и се потполно независни, исто како Мерида.

Девица - Аурора

Девиците се смирени, искрени и потполно избалансирани личности. Тие избегнуваат екстремни ситуации кои можат да им ја нарушат хармонијата и имаат целосна контрола над себе.

Вага - Бел

Како и вагите, Бел е внимателна и многу разумна принцеза, секогаш подготвена за нови авантури.

Скорпија - Мулан

Скорпиите мразат ограничувања, а се страсни, информирани и амбициозни луѓе - исто како Мулан. Таа ризикува се за да ја заземе позицијата на татко си во армијата. Вистинско олицетворение на храброста.

Стрелец - Ана

Принцезата Ана е дарежлива, семејно ориентирана личност. Стрелците се полни со ентузијазам.

Јарец - Снежана

Оригиналната Дизни принцеза наликува на вистински јарец според нејзините особини. Таа е работлива, одговорна и не се плаши од непознатото.

Водолија - Рапунзел

Независни и непредвидливи! Водолиите се исти како Рапунзел.

Риби - Покахонтас

Рибите наликуваат на Покахонтас затоа што имаат чувствителна, креативна и таинствена природа.

 

© ladybook.mk Сите права се задржани.

Текстот не смее да се емитува или печати, без писмено одобрување од ladybook.mk.

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com