НЕДЕЛА, 19 АВГУСТ 2018

Сѐ што ви треба за блескава кожа е само една состојка!

Последниве неколку години сите тајни за убавина кои постојат илјадници години во Азиските земји, станаат тренд и на западот. Конечно ќе можеме да употребиме нешта од кујната и на сосема природен начин да добиеме врвни резултати на нашата кожа.  

Без сомнеж, 2015 беше година на кокосовото масло, но се чини дека 2016та ќе биде година на куркумата. Овој портокалов прав која вообичаено се користи како зачин (иако кај нас не е широко распространет) делува како антиоксидант, антисептик и против воспаленија, а освен во кујната прави чуда и за телото. Неговата делотворност е толку голема, што невестите од Индија утрото на венчавката го покриваат целото тело во паста направена од куркума, за вечерта да блескаат неспоредливо повеќе од другите. Па кој не би сакал да изгледа убаво како индиска невеста?

post cover photo

Следните 6 рецепти со куркума ќе направат да зрачите со здравје и убавина.

Паста од куркума и мед 

Измешајте куркума во прав со мед и користете ја пастата како маска за лице, која ќе ја направи вашата кожа мазна како бебешко газе. Oваа комбинацијата е одлична за кожа склона на неправилности, изгорена кожа и слично. Но и ако имате нормална кожа добро ќе ви дојде. Маската нанесете ја на убаво исчистена кожа, оставете ја 15тина минути, а потоа темелно измијте го лицето со млака вода. 

Истата маска можете да ја направите и со додавање на малку млеко или јогурт. А доколку имате многу чувствителна кожа, тогаш направете маска само со куркума и малку вода. 

Бања со куркума 

Запалете неколку свеќи, наполнете ја кадата со топла вода и додадете половина шолја куркума во прав. Киснете се 15 до 20 минути. Оваа бања можеби ќе ја обои вашата када жолта, па ќе мора потоа малку да ја рибате, но верувајте вреди. Кожата на вашето тело ќе биде преродена. 

Маска со куркума и авокадо 

Оваа маска е одлична за хидратација и подмладување на кожата. Излупете и испасирајте едно авокадо, додадете 1/2 лажичка куркума и 1 лажица јогурт. Убаво измешајте ја пастата, нанесете ја кожата и оставете да одстои 5 до 10 минути, дозволувајќи и да почне да се суши. За авокадото веќе знаете дека е одлично за вашата кожа, а кога на тоа ќе додадете и куркума, добивате витаминска бобма за вашата кожа. 

Маска со кокосово масло и куркума 

За мрсна кожа, пак, се препорачува маската со куркума и кокосово масло. Додадете половина лажиче куркума во кокосово масло, убаво измешајте, нанесете ја маската на кожата и оставете да одстои барем 10 минути. Потоа темелно исплакнете го лицето. Кокосовото масло е едно од најдобрите за хидратација на кожата, а во комбинација со куркумата ќе ви помогне во борбата против здодевните акни и масна кожа. 

Маска за коса со куркума и маслиново масло

Додадете куркума во маслиново масло, нанесете ја мешавината на темето на косата и нежно масирајте. Оставете ја да одстои 20тина минути и исплакнете ја косата со шампон. Оваа маска ќе ја направи вашата коса здрава, а воедно е одличен начин за борба против проблемите со скалпот, како што е перутот.  

 

© ladybook.mk Сите права се задржани.

Текстот не смее да се емитува или печати, без писмено одобрување од ladybook.mk.

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com